Edukacja ekologicznaCZY WIESZ, ŻE…

…PONAD 40 TYSIĘCY OSÓB CO ROKU UMIERA NA CHOROBY WYWOŁANE ZŁYM STANEM POWIETRZA? TO WIĘCEJ OFIAR NIŻ W WYPADKACH DROGOWYCH!

Atmosfera – chociaż jej nie widać – jest dobrem, z którego korzystamy przez cały czas. Z każdym oddechem pobieramy z niej życiodajny tlen. Warto więc uświadomić sobie, jak ważny jest stan powietrza. Od tego, czy jest czyste, zależy nasze zdrowie! Na stronie ogólnopolskiej akcji ochrony powietrza, zainicjowanej przez Ministerstwo Środowiska, znajdziesz wiele faktów, ciekawostek i porad na temat tego, co Ty możesz zrobić, żeby chronić atmosferę oraz zdrowie swoje i najbliższych.
Bo to my – wszyscy razem – TWORZYMY ATMOSFERĘ!
.............................................................
Nie zaśmiecaj swojego sumienia -
  Nie pal śmieci w domu.


Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?… To „grzech ekologiczny”! Kampanię społeczną, poświęconą wyrabianiu ekologicznych nawyków postępowania ze śmieciami zrealizowało Ministerstwo Środowiska. Mimo to nadal częstymi praktykami jest palenie śmieci w piecach lub obok domu.

http://www.tuchow.pl/wp-content/uploads/2014/09/nie_zasmiecaj_swojego_sumienia.png


Logo kampanii
Wstępne wyniki zasięgu akcji wskazują, że praktycznie każdy Polak zetknął się z kampanią. „Każdy Polak zna już hasło „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” – osiągnęliśmy zatem pierwszy cel naszej kampanii, którym było dotarcie do jak największej ilości osób. Odpady to teraz największy problem ekologiczny. Żeby coś naprawdę zmieniło się w Polsce na lepsze musimy, oprócz zmiany prawa, pokazywać dlaczego warto zmienić swoją postawę wobec śmieci.
Śmieci palone w przydomowych piecach trują, a porzucane nielegalnie w lesie skażają ziemię i wodę, a przez to nas.
Dzięki segregacji mamy szansę wielokrotnie wykorzystywać surowce. Mam nadzieję, że kampania pomaga nam to uświadomić i zmienić nasze złe nawyki.” – podkreślał minister środowiska Andrzej Kraszewski.


W radiu i telewizji były emitowane trzy spoty reklamowe – „Nie pal śmieci w domu”, „Segreguj śmieci” i „Stop dzikim wysypiskom”. W ramach kampanii zorganizowano konkursy dla dzieci i młodzieży „Twórczość z kosza” i „Wesołe śmieci”. Również dla mediów zorganizowano konkurs na najlepsze materiały dziennikarskie poruszające problem odpadów.

„Wszystkich, którzy mają jeszcze ekologiczne grzechy na sumieniu nadal będziemy zachęcać do zmiany nawyków. Nie chcemy tylko dotrzeć do każdego sumienia, ale również je poruszyć.”– zapowiada dalsze działania Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska.


Wysypiska
Segregacja https://youtu.be/Sq955M5_L_c

Spalanie
Źródło: Ministerstwo Środowisko
e631b791eb054575567db8603ff84470.jpg

.........................................................................


Kochasz dzieci - nie pal śmieci

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych kampanii Fundacji Ekologicznej ARKA.

Jest znana w całej Polsce. Dotyczy problemu palenia śmieci w piecach domowych. W ramach kampanii organizujemy warsztaty w szkołach, wystawy w centrach handlowych i imprezy masowe. Mamy wiele ulotek i plakatów na temat szkodliwości palenia śmieci. Dotychczas w kampanię zaangażowało się około 500 gmin.  

Prestiżowe wyróżnienia za tę kampanię od Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich Fundacja Ekologiczna ARKA otrzymała 2009 r. Plakaty tej kampanii spotyka się w wielu miejscach w całej Polsce - urzędach, przychodniach, poradniach i bibliotekach.
żródło: http://fundacjaarka.pl/kochasz-dzieci-nie-pal-smieci


....................................................................................................................................

Rekomendowane linki

www.dobrepraktyki.org.pl - Serwis zawiera dobre praktyki wykorzystania funduszy unijnych oraz informacje nt. pozyskiwania funduszy na realizację przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i rozwoju energetycznego

www.energie-cites.eu - stowarzyszenie europejskich władz lokalnych promujących zrównoważone gospodarowanie energią

www.eu-energystar.org - Etykietowanie sprzętu użytkowego

www.etykietyenergetyczne.pl - Serwis poświęcony świadectwom charakterystyki energetycznej

www.eu-greenlight.org - Program mający na celu zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej do oświetlenia, a tym samym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń

www.eumayors.eu - The Covenant of Mayors jest programem mającym na celu czystszą produkcję energii oraz jej zrównoważone użytkowanie

www.kape.gov.pl - Krajowa Agencja Poszanowania Energii

www.mos.gov.pl - Ministerstwo Ochrony Środowiska
www.mos.gov.pl/oze - Serwis Ministerstwa Ochrony Środowiska poświęcony odnawialnym źródłom energii
www.mg.gov.pl - Ministerstwo Gospodarki

www.pnec.org.pl - Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cites"

www.sustenergy.org - Europejska kampania "Odnawialne źródła energii w Europie"

www.ukace.org - Association for the Conservation of Energy; której celem jest zmniejszenie całkowitego zapotrzebowania na użytkowanie energii

metryczka


Wytworzył: Katarzyna Klimaszewska (10 kwietnia 2013)
Opublikował: Katarzyna Klimaszewska (16 grudnia 2016, 10:56:45)

Ostatnia zmiana: Katarzyna Klimaszewska (16 grudnia 2016, 12:59:12)
Zmieniono: aktualizacja

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 3957